Ki a felelős azért amit megeszünk?

Az élelmiszeripar igen hasznos, nem kell reggel kimenned tehenet fejni, vagy csirkét levágni… Számtalan ételt el tudsz érni, könnyen elkészíthetsz bármilyen receptet, és akkor is változatos ételek vannak a konyhádban, ha épp nem egy farmon ülsz.

De mi van akkor, ha a természetes anyagok elérése véges, vagy túl drága? A mai fejlett technológiákkal sokféle termék előállítható, akkor is ha nincs meg hozzá a szükséges alapanyag. Ráadásul törekednek minél kívánatosabbá, színesebbé, tartósabbá varázsolni az élelmiszereket, hogy azok eladhatóbbak legyenek. Érdemes tájékozódni, mielőtt beteszel egy terméket a kosaradba, hogy milyen összetevőket tartalmaz, miből is készült valójában.

Tényleg, szerintetek ki a felelős azért amit megeszünk? Azok, akik előállítják? Vagy akik kiteszik a boltok polcaira? Vagy mi, akik megesszük? 🤔

Sok mindenről annyira kevés az információ, hogy igazából nehéz felelősen dönteni. De valljuk be, sokszor azért tudjuk, hogy amit eszünk/iszunk, az nem kifejezetten természetes… és mégis elfogyasztjuk..

A rohanás, a lustaság, a „csak ezt bekapom, mi történhet” hozzáállás igen gyakori. Ezt nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni, de lehet odafigyelni, tájékozódni, egyre tudatosabban dönteni.

A mi küldetésünk, hogy az ecetekkel kapcsolatban tisztítsuk a képet.

Mi az, hogy természetes ecet? És mikor nem természetes? Ezt az ábrát látnod kell, tudd meg mi van az ecetek mögött!

 

Kattints a linkre: Az ecetek valódi arca


Célunk, hogy a természetes eceteket népszerűsítsük.

Rengeteg jó ecet elérhető, de talán érthető, hogy a legjobban abban hiszünk, amit mi készítünk. Van egy rendkívül erős módszer arra, hogy jobban megismerd az eceteinket. Ez pedig nem más, mint a kóstolás. Az értő kóstolás. Készítettünk egy leírást, hogy hogyan csináld. 

 

Tovább a boltba

Tetszett a cikk?

Oszd meg Facebookon
Küldd el emailben

Írd meg véleményed!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük