A húsvét a keresztény ember számára a megújulást, a feltámadást jelenti. Ilyenkor ünnepelünk, amikor nemcsak a szívünket és testünket öltöztetjük díszbe, de még az asztalunkat is ünnepi formába hozzuk. Az illatos ízletes finomságok mellett a kenyerünket is lecseréljük szép omlós, foszlós, gyönyörű fonott kalácsra. A kalács megjelenése helységenként is változhat, valahol ovális, máshol kerek, sőt akár gyűrű alakú is lehet, különböző fonásmódokkal.
A különböző formák mellett különböző ízesítések is készülnek, mint pl diós, kakaós, mákos, csokis vagy akár gesztenyés kalács. Érdemes kísérletezni az ízekkel, családunk valószínű hálás lesz érte.
Amit mindenképpen javaslunk, hogy a kalács tésztájába tegyünk 2 evőkanál balzsamecetet, mert amellett hogy adunk egy finomhangolást az ízeknek, sokkal porhanyosabbá és omlósabbá tesszük vele a tésztánkat.
Hozzávalók
75 dkg finomliszt
3,75 dl langyos tej (min. 2,8%)
2 evőkanál Birs balzsamecet
7,5 dkg puha vaj
12 dkg cukor
2 tojássárgája
1,5 dkg finom szemű tengeri só
4 dkg friss élesztő
A kenéshez:
1 tojás
1 ek tej
Elkészítés:
A tészta összeállítását a nedves hozzávalókkal kezdjük. Tegyük a keverőtálba a tejet, morzsoljuk bele az élesztőt, majd a tojássárgáját. Lassú fokozaton keverjük össze, hogy feloldódjon az élesztő. Nem szükséges az élesztőt futtatni. Ezután adjuk hozzá a lisztet, a cukrot és a sót is. Lassú fokozaton kezdjük el a tészta dagasztását.
Amikor a tészta már nagyjából összeállt, akkor kezdjük el hozzáadagolni a vajat, több részletben. Utána adjuk hozzá a Birs balzsamecetet. Ezután erősebb fokozatra állítjuk a gépünket, és szépen bedagasztjuk a tésztát. Amikor szép hólyagosra dagasztottuk, akkor egy konyharuhával letakarvva, nagyjából 40-45 percig pihentetjük.
Ebből a mennyiségből 4 közepes méretű kalácsot tudunk fonni. 1 tojást és egy evőkanál tejet keverjünk ki, és kenjük meg a kalácsok tetejét. A sütőt melegítsük elő, majd felső-alsó sütéssel 180 fokon, körülbelül 25-30 perc alatt süssük aranybarnára a kalácsokat.