A húsvét a keresztény egyház egyik legfontosabb ünnepe, amelyen Jézus Krisztus feltámadását ünnepeljük, ugyanakkor a tavasz eljövetelének köszöntése is. Abban maradéktalanul egyetérthetünk, gasztronómiailag mindenképpen izgalmas ételek kerülnek ilyenkor az asztalra.
Az ünnepi menüből nem hiányozhatnak a klasszikusok: sonka, tojás, kalács. Nézd meg receptjeinket, tippjeinket, hogy a húsvéti menüd igazán különleges legyen!
Húsvéti sonka
A sonka recepthez ide kattints!
A sonka főzése a húsvéti ételkészítés legfontosabb eleme. Hagyományosan főtt tojással és tormával fogyasztották Húsvét reggelire, miután elvitték a templomba megszentelni. Persze az év bármely szakában főzhetünk sonkát vagy más füstöltet.
A húsvéti sonka akkor a legjobb, ha hagyományos pácolású és füstülésű. Sajnos a gyorspácolású húsokat hazánkban könnyebb beszerezni, és olcsóbbak is, de ha van rá módunk, hentesünknél vásároljunk, és érdeklődjünk a sonka előéletéről.
Azt tudjátok, hogy mi a különbség a gyors pácolású, és a hagyományos pácolás között?
Értelemszerűen a hagyományos, lassú pácolás egy hosszabb idejű, hetekig tartó pácolás. Létezik száraz pácolás, amikor alapos sózás után pácolódik a hús, a nedves pác esetében pedig páclében van tartva. (Bizonyos sonkák esetében ezután még hosszú hónapokig is érlelhetik a húsokat, szellős helyre kiakasztva) A páclét a folyamat végén lemossák, majd 20-40C-os füsttel akár egy napon át füstölik.
A gyorspácolás során a teljes folyamat 24 óra, amikor a páclevet (ami adalékanyagokat, foszfátot, keményítőt, idegen fehérjét stb. tartalmaz) beinjektálják közvetlenül a húsba. Ezzel az eljárással még plusz vizet is juttatnak bele. Ezt egy magas hőfokon, kb 80C-on rövid ideig füstölik. A sonka felületén képződik így egy kéreg, ami megakadályozza hogy a víz kijusson a húsból. A szavatossági ideje rövid.
És honnan tudjuk a boltban, hogy mit veszünk? A címkén elvileg szerepelnie kell hogy gyorspácolt, de ha ez nincs rajta, ime még némi támpont: A gyorspácolású sonkák többnyire vákuumcsomagolásúak, a sok víztől rugalmasabbak, rövidebb szavatosságú idejű, olcsóbb termékek.
Miután beszereztük hagyományos pácolású sonkánkat, nézzük meg hogyan készítsük el!
A sonka recepthez ide kattints!
A jó főtt sonka szaftos és jól szeletelhető, ezért nem árt hozzá némi „praktika”.
Fontos, hogy legalább egy nappal a tálalás előtt készüljünk el. A sonkát áztassuk be akár egy éjszakára is tejbe, hogy kiázzon belőle a fölösleges só, és a kiszáradt rostok is visszaduzzadhassanak. Az áztatást lefedve, hűvös helyen végezzük. (A gyorspácolt húsokat nem kell áztatni)
Főzés előtt vízzel mossuk le a tejet. Főzés idő annyi óra ahány kg a hús. A főzővízbe tegyünk természetes ecetet, hogy a hús porhanyósabbá váljon. Adhatunk még ízlés szerint babérlevelet, borsot stb. Hústűvel ellenőrizhetjük az állapotát. Ne főzzük túl, mert szétesik. A sonkát a saját levébe hagyjuk kihűlni.
Amennyiben kötözött sonkát főzünk, a hálót csak kihűlés után vegyük le. A főző levet elhasználhatjuk lencséhez vagy bableveshez. A sonkát tegyük kihűlés után hűtőbe és másnap szeleteljük.
Gourmet tipp:
A kihűlt sonkának a tetejét kenjük le egy finom öntettel, ízlés szerint balzsamecettel, fokhagymával, szójaszósszal, fűszerekkel kikevert öntetet használva.
220 C-on, 15-20 perc után gyönyörű sonkát kapunk! Szeleteljük, friss ropogós kenyérrel tálaljuk!
A sonka recepthez ide kattints!
Tárkonyos Bárányleves
A bárányleves recepthez ide kattints!
Jellemzően ritkábban veszünk bárány húst, aminek több oka is lehet. Egyrészt az ára, mivel nem a legolcsóbb húsok közé tartozik, másrészt a rutin hiánya, nem tudjuk hogyan készítsük el, sőt lehet egy félelem is, hogy esetleg faggyús, erőteljesebb szagú, és azzal nem tudjuk mit kezdjünk.
Na de menjünk sorban. Ma már egyre több helyen kapható bárányhús, természetesen, ha tehetjük akkor keressük fel kedvenc hentesünket, de már szerencsére szupermarketekben is elérhető. Ha nem is válik majd szokásunkká, azért Húsvét idején érdemes kipróbálni!
A bárányleves recepthez ide kattints!
A bárányhús nagyon finom, omlós, könnyen emészthető hús, és tele van értékes tápanyaggal, ásványi anyaggal. Magas az omega-3 zsírsav és oleinsav tartalma, magas a B vitamin és vastartalma.
1 éves koráig nevezzük báránynak, felette birkahús. A legjobb, finom szaftos húsit az 5-8 hónapos bárány adja. Sajnos előfordul, hogy a növendék birkát is bárányként árulják, bárányhús árában, próbáljuk meg ezeket elkerülni.
Amikor húst választunk, keressük a puhább, zsengébb, élénk piros színű húst, amin világos színű a felszíni zsír. Kerüljük a rózsaszínű húst sárgás zsírral, vagy a nagyon vörös színű, feszes húst. Árulkodó jel lehet még a hús súlya, pl egy lapocka maximum 0,8 kg, egy báránycomb 1-1,5 kg, ha ettől több, az már birka. Ha van lehetőségünk megszagolni, akkor mindenképp a nem túl intenzív szag mellett voksoljunk. Ha mégis zavaró a szag, igyekezzünk minél jobban eltávolítani a zsírt és az inakat. Illetve használjunk erősebb fűszereket.
A tárkony mint fűszer, rendkívül illik a bárányhoz. Az ecetet pedig egy báránylevesből egyenesen bűn kihagyni, mivel az hozza el a végső egyensúlyt, a tökéletes ízek harmóniáját. Használd tárkonyos fűszerecetünket.
A tárkonyos bárányleves recepthez ide kattints!
Zabpelyhes sajtos epersaláta
Az epres saláta recepthez ide kattints!
Hoztunk egy olyan receptet is, ami rugalmasan beilleszthető több funkcióban is. Ez a saláta lehet egy napindító, energetizáló reggeli, megállja a helyét egészséges köretként a sonka, tojás mellett, de egy komolyabb főételnél is, illetve lehet előétel, vagy egy finom desszert, akár uzsonna is.
Az egészséges összetevők miatt a saláta megkönnyebbülést hozhat a nagy lakmározások között, bátran fogyasszuk!
Az epres saláta recepthez ide kattints!
Az eper amellett hogy isteni finom, egyesíti mindazt, ami miatt ezt a nap érlelte gyümölcsöt kedveljük: dúskál létfontosságú vitaminokban és ásványi anyagokban! Ilyenkor tavasszal biztosítja az újrakezdéshez szükséges energiát a télen kimerült szervezetünk számára.
A mozzarella klasszikus olasz sajt, Nápoly városából származik. A hagyomány szerint ezt a terméket bivalytejből készítették, de a modern élelmiszeripar ma már egyszerűen tehéntejből állítja elő. A mozzarella sajttal kedvezünk egészségünknek, bőrünk szeretni fogja a magas nacin, riboflavin, tiamin és biotin, továbbá a B5 és B6 vitamin tartalmat. Ezentúl van benne A, D és E vitamin.
A zabpehely szintén egy nagyon egészséges táplálékunk. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, magas a tiamin, a cink, a vas, a mangán, a foszfor és a szelén tartalma, illetve nagy mennyiségben tartalmaz esszenciális zsírsavakat, E-vitamint és fehérjét is. Egy tál zabpehely biztosíthatja a szervezet rostszükségletének jelentős részét.
A plusz ráadás a Málnás balzsamecet, mely kiválóan segítheti az emésztésünket, ráadásul karbantartja a vércukorszintünket.
Az epres saláta recepthez ide kattints!
Húsvéti kalács:
Az húsvéti kalács recepthez ide kattints!
A húsvét a keresztény ember számára a megújulást, a feltámadást jelenti. Ilyenkor ünnepelünk, amikor nemcsak a szívünket és testünket öltöztetjük díszbe, de még az asztalunkat is ünnepi formába hozzuk. Az illatos ízletes finomságok mellett a kenyerünket is lecseréljük szép omlós, foszlós, gyönyörű fonott kalácsra. A kalács megjelenése helységenként is változhat, valahol ovális, máshol kerek, sőt akár gyűrű alakú is lehet, különböző fonásmódokkal.
A különböző formák mellett különböző ízesítések is készülnek, mint pl diós, kakaós, mákos, csokis vagy akár gesztenyés kalács. Érdemes kísérletezni az ízekkel, családunk valószínű hálás lesz érte.
Amit mindenképpen javaslunk, hogy a kalács tésztájába tegyünk 2 evőkanál balzsamecetet, mert amellett hogy adunk egy finomhangolást az ízeknek, sokkal porhanyosabbá és omlósabbá tesszük vele a tésztánkat.
Az húsvéti kalács recepthez ide kattints!
Céklás csokoládétorta
A csokitorta recepthez ide kattints!
A végére pedig hoztunk egy igazi ízbombát, egy valóban tökéletes desszertet! Nagyon finom, és annyira zseniális, hogy eszünk egy igazi csokoládétortát, miközben észrevétlenül viszünk be szervezetünkbe rostanyagokat és vitaminokat!
Nem állítjuk hogy ez a recept diétás, de a céklával és az ecettel mindenképp ellensúlyozzuk a magas cukor és zsírbevitelt. A céklának magas a vitamin és ásványi anyag tartalma, valamint bővelkedik antioxidánsokban, főleg kálium, magnézium, vas, A-, C- és B6-vitaminban. A céklának továbbá magas a vastartalma, és van benne kalcium, a mangán, a réz, a magnézium is.
Felmerülhet a kérdés, hogy mégis milyen íze lehet egy céklának a sütiben, el kell mondtunk, hogy bármilyen meglepő, ha nem tudja az ember, észre sem veszi a turpisságot. Nyilván ez függ az arányoktól, de az itt megadott receptnél van tapasztalat, több gyerkőc is gyanútlanul és élvezettel tolta be a tortaszeleteket 🙂